Tepelná čerpadla vzduch-voda

Tento systém má mnoho výhod vyplývající ze snadné instalace a velké univerzálnosti. Tepelné čerpadlo tohoto typu lze namontovat prakticky na jakoukoliv stavbu a to velmi jednoduše.  

Minimální teplota, při které vzduchové tepelné čerpadlo ještě pracuje, je obvykle -20°C.

Tepelná čerpadla vzduch/voda se skládají buď  ze dvou jednotek a to venkovní a vnitřní, nebo z kompaktního provedení, kdy celé tepelné čerpadlo může stát venku (to je případ IVT AIR X). Tomuto kompaktnímu řešení se říká také monoblok.
V případě děleného provedení (někdy se mu říká „split“) venkovní část nasává okolní vzduch a je většinou umístěna vedle domu nebo na střeše, vnitřní zajišťuje ohřev teplé vody a topného systému. „Splitové“ řešení je v současnosti na ústupu.

IVT AIR X

Nejprodávanější tepelné čerpadlo vzduch/voda.

Vzduch protékající tepelným čerpadlem vytváří určitou úroveň hluku. Tento hluk může při chodu vzduchového tepelného čerpadla rušit jak přímo uživatele vytápěného objektu, tak sousedy. Proto je třeba brát ohled na umístění jednotky na pozemku. U kvalitních vzduchových čerpadel se hodnota akustického tlaku ve vzdálenosti 5m od venkovní jednotky pohybuje pod hodnotu 40dB(A), což se dá přirovnat např. k tikotu budíku vzdáleného 2m.

Příklady použití tepelného čerpadla vzduch/voda IVT AIR X

Rodinný dům s podlahovým vytápěním o ploše 180 m2 a požadavkem na ohřev teplé vody pro 5 členů domácnosti.
Ideálním řešením je montáž kompaktní vnitřní jednotky se zabudovaným bojlerem s funkcí rychlého ohřevu teplé vody.
Elegance těchto realizací spočívá v jejich jednoduchosti a mizivé poruchovosti. Chyba při realizaci je dá se říct nemožná.

Rodinný dům s velkou potřebou chlazení v letních měsících. Tepelné čerpadlo vzduch/voda zvládne výborně chladit i větší objekty pomocí kombinace podlahového, stěnového a nebo stropního vytápění. Díky chytré regulaci tepelného čerpadla je možné vytápět a chladit jedním tepelným čerpadlem.

Rekreační objekt cca 1000 m2 užitné plochy s požadavkem na vytápění provozních a společenských částí budovy a ubytovacích prostor. Celá budova je vytápěna radiátory. Teplá voda je v objektu řešena lokálními ohřívači. Řešení skládání párů jednotek tepelného čerpadla s taktovací akumulační nádobou je cesta jak je možné i velké budovy vytápět cenově dostupným tepelným čerpadlem vzduch/voda. Nutnost bezproblémového chodu řešení je zajištění dostatečného průtoku topné vody otopnou soustavou.