Rubriky
Články Topení

Úsporné topení na ISS

Vesmírný program vede i k praktickým objevům, které dobře slouží obyvatelům naší planety. Dobrým příkladem jsou ekologické technologie a postupy pro získávání a využívání energií na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Ve vesmíru jsme nuceni chovat se úsporněji než na Zemi. Jinak to tam totiž nejde a vzhledem k náročnosti dopravy každého kilogramu je na oběžné dráze šetrnost k životnímu prostředí samozřejmá.

Kde jinde než tady se nabízí jako logické řešení recyklace, získávání energie primárně z obnovitelných zdrojů a efektivní hospodaření s energiemi. Ve výsledku nám tak ve výšce 340 kilometrů nad hlavami krouží nejúžasnější „pasivní dům“ světa.

Srovnání s rodinným domem

ISS lze demonstrovat na srovnání s pětipokojovým domem, který je rozměry podobný vesmírné stanici. Rozměry 51 x 109 x 27 metrů.
Spotřeba elektřiny je cca 1950 kW denně. Vyšší spotřeba je přímo úměrná technologiím zajišťujícím provoz stanice. Na rozdíl od našich domů si ISS elektřinu vyrobí 100% z obnovitelných zdrojů.
Energii získanou fotovoltaickými panely ze slunečního svitu uchovává stanice v nikl-vodíkových a lithium-iontových bateriích. Jedná se o nejvýše postavený „ostrovní systém“ lidstva.

Vytápění vodou a sluncem

Jedním z největších výdajů našich domácností je vytápění. Také ISS je potřeba vytápět a tato stanice má co nabídnout.
Kolem vnitřních částí stanice jsou vedeny trubky, kterými cirkuluje voda (smíšená s amoniakem a dalšími roztoky – takový vesmírný inhibitor koroze). Potrubí s „topnou vodou“ je ohříváno sluncem rozpálenými panely na vnějším plášti. Na odvrácené straně od Slunce se pak ochlazují. Takto se na ISS (v obytných modulech) zajišťuje stálá „pokojová teplota“

Spotřeba vody


Zatímco průměrný Čech spotřebuje přes 100 litrů vody denně. Kosmonautům na ISS stačí cca 27 litrů denně. Na stanici se více než 70% spotřebované vody recykluje.

Metodou štěpením molekul životadárné tekutiny pomocí elektrické energie (proud vodu rozloží na kyslík a vodík) ISS navíc sama vyprodukuje 7 – 8 litrů kyslíku denně. To pokryje téměř 80 % její spotřeby.

Soubor autorů Aktuálně.cz

Leave a Reply