Rubriky
Články Dotace Kotlíkovky NZÚ Tepelná čerpadla

Návratnost tepelného čerpadla IVT

Mnozí z Vás si kladou otázku „Kolik mi tepelné čerpadlo ušetří peněz?“. Náklady na vytápění domu a ohřev teplé užitkové vody jsou jedny z největších plateb domácností. Každý z nás chce tyto náklady regulovat a v nejlepším případě aspoň o polovinu. Investice do nového topení je poměrně velká a úspora musí mít pro domácnost význam. Často zmiňovaná návratnost investice lze vyjádřit mnoha způsoby.

Jsou rozhodnutí, která přijímají kotel na tuhá paliva, přičemž již dále nezkoumají provozní náklady. Mimo provozní náklady vznikají s tuhými palivy i náklady na čas strávený obsluhou kotlů.

Při volbě vytápět domácnost elektrokotlem je jasné, že se jedná o dočasné řešení, které bude mít řešení někde v budoucnosti. Náklady při topení elektřinou jsou vysoké a rychle přerostou jednoduchost takového topení a minimální pořizovací investici. Snížená sazba na elektrickou energii v tomto případě moc nepomůže. Elektrokotel bohužel nepřidá ke spotřebované kWh elektřiny žádnou přidanou hodnotu.

Volba pro plynový kotel je nejčastější. Plynové kotle prošli vývojem a kondenzační kotle mají účinnost i 102%. Investice do přípojky a kotelny jsou ale rovněž poměrně vysoké vzhledem k pozdějším provozním nákladům tohoto vytápění bez návratnosti investice. S plynem přijde dále stálý poplatek za měřící zařízení zemního plynu. Plyn je bohužel komodita, která zažívá značné výkyvy v ceně a to až o 10% meziročně. Na návratnost investice se zde již většina domácností neohlíží.

Lákavé je zvolit tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla prošli velkým vývojem a dnes jsou již suverénně schopny zastat funkci hlavního a jediného zdroje tepla v domácnosti. Tepelná čerpadla jsou známa vyšší investicí do pořízení. Tyto investice jsou ale vždy odměněny nízkými provozními náklady. Zde již každý z nás začíná přemýšlet o návratnosti investice. Tepelná čerpadla jsou srovnávána s výše uvedenými druhy vytápění většinou z pohledu prvotní investice. Samozřejmě víme, že s tepelným čerpadlem ušetřím na provozních nákladech. Tak se zkusíme podívat více detailně na platby, které budou vaši domácnost zatěžovat dalších 15 a více let. Domácnostem, které mají tepelné čerpadlo poskytne dodavatel elektrické energie speciální sazbu D57d. Sazba se pak vztahuje na celou spotřebu domácnosti a ne jen na tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla umí využít energie okolí a tím lze z 1 kWh spotřebované elektrické energie získat až 5 kW energie v teple. Tomuto násobku se říká topný faktor neboli také COP. V případě IVT AIR X získává tepelné čerpadlo energii ze vzduchu.

Vzorový příklad byl počítán na základě následujících hodnot.:
Tepelná ztráta budovy 10 kW.
Topný systém o teplotě 45°C.
Roční spotřeba energie na vytápění 17 100 kW.
Roční spotřeba energie pro ohřev TÚV 4000 kW.
Ostatní spotřeba elektrické energie 3000 kWh.
Tepelné čerpadlo:IVT AIR X 90
Plynový kotel: Kondenzační, účinnost 102%

Graf znázorňuje náklady na vytápění a ohřev TÚV. V grafu nejsou započítány další poplatky a náklady spojené s jednotlivými druhy vytápění. Ceny za energie jsou uvedeny bez daně. Jedná se o čisté srovnání ročních spotřeb energií nutných pro vytápění domácnosti na teplotu 22°C a ohřev TÚV pro 4 člennou rodinu na teplotu 55°C.

Níže v tabulkách jsou pak uvedeny kompletní data pro daný druh vytápění.

Elektrokotel vyžaduje zpravidla větší jističe a vytápění nekalkuluje s žádným topným faktorem nebo jinou přidanou hodnotou.

Kotel na pelety bude vyžadovat obsluhu a skladování média určeného ke spalování.

Plynový kotel přináší stálý poplatek za měřící zařízení. Také jsou potřebné roční revize plynového kotle.

Tepelné čerpadlo topí s topným faktorem až 5,09 IVT AIR X 90.

Níže uvedený graf znázorňuje kompletní náklady s jednotlivým druhem vytápění.

Pro všechny, kteří chtějí bezpodmínečně znát návratnost, uvádíme graf, který znázorňuje, za kolik let se navrátí vynaložená investice na jednotlivé typy topení.
Dotace je čerpána z NZÚ.

Dotace čerpaná z Kotlíkových dotací.

Lukáš Králík

Leave a Reply